MAINOS IhoPro
Olen taistellut ruusufinnin kanssa siitä lähtien, kun aloitin hormonikorvaushoidon ja vilpittömästi luulin, että niin kauan kun on hormonikorvaushoito käytössä, estrogeeni sekä hormonikierukka, olin varma ettei ruusufinni voisi rauhoittua.
Olen pärjännyt pari vuotta mainiosti kosmetiikan avulla, mutta tänä keväänä varmaan muuton vuoksi eli muuttaessa omakotitalosta kerrostaloon ja homman ollessa uuvuttavaa ja stressaavaa, iho räjähti aivan totaalisesti.
Laittanut aina kuvia Instagramiin, miltä iho milloinkin on näyttänyt ja kertonut myös Instagramin puolella niin vaihdevuosista kuin matkastani ruusufinnin kanssa, viheliäisiä molemmat. Oma iho on aina ollut hyvässä kunnossa ja yhtäkkiä joka aamu odotti uusi yllätys enkä koskaan tiennyt miltä minäkin aamuna näytän. Kasvot olivat punaiset ja ihossa lukemattomia märkäpäitä.
Pahin tilanne on tuossa yllä, lopulta ei enää auttanut kotikonstit ja aloin miettimään ihotautilääkärille menoa. Sitten kävikin niin, että ihana Domakers Tanja yhdisti ystäväänsä Helena Mallenius-Virtaselle IhoPro:n ihotautilääkärille ja alkoi tapahtumaan. Helena on perehtynyt ruusufinnin (väitöstutkimus), aknen, sekä muiden kasvojen ihottumien hoitoon ja tutkii myös dermatoskoopilla luomet.
Huom. konsultaatio IhoPro:lla on ilmainen. IhoPro on ihon laser-ja laitehoitoihin erikoistunut kauneusklinikka Helsingin Kampissa ja kaikki heidän palvelut löydät täältä.

Ihana, lempeä ja kultainen Helena Mallenius-Virtanen. Ruusufinni todettiin ja myös ihossa oli tulehdustila.

K-laser on se ihmelaite, jolla ihoani alettiin hoitamaan, eikä hoito sattunut yhtään! Ensin iholle annettiin lämmintä valohoitoa ja tämän jälkeen suljettiin katkenneita verisuonia. Ihon punoitus eli couperosa on hepottanut myös hoidon jälkeen.
- K-laserin Blue Derma toimii pääasiallisesti näkyvän valon sinisellä alueella (445 nm).
- Laite sisältää myös näkyvän valon aallonpituudet 660 nm ja 970 nm.
- Valo imeytyy kudoksessa pääosin pigmenttiin ja hemoglobiiniin.
- Hoidoilla on minimaalisesti kudosta lämmittävä vaikutus ja tämä tekee hoidosta lähes kipuvapaan.
- Hoito sopii hyvin myös herkkäihoisille.
Eri aallonpituuksien (445 nm, 660 nm ja 970 nm) hoitokohteet:
- Kirurgia: hyvänlaatuiset ihomuutokset (esim. rasvasyylät ja intradermaaliluomet), aurinkokeratoosi ja syylät.
- Pigmenttimuutokset: maksaläiskät ja melasma.
- Verisuonimuutokset: laajentuneet, pinnalliset verisuonet ja verisuoniluomet.
- Photorejuvenaatio (auringonvalosta aiheutuneet ihovauriot, ihon ikääntyminen ja ihonlaadun parantaminen).
- Aknen ja aknearpien hoito.
- Ruusufinnin ja couperosan hoito.
- Tulehdusten rauhoittaminen: akne, ruusufinni, ihottumat ja kynsisieni.
- Haavan parantumisen edistäminen: säärihaava, kirurginen haava, tulehtunut haava, suun haavaumat ja valkojäkälä.
- Kudoksen biostimulaatio (kudosten hapetuksen, verenkierron, aineenvaihdunnan ja vastustuskyvyn parantaminen).
- Kynsisairaudet (kynsisieni ja muut kynsimuutokset)
- Kiputerapia: nivelkivut, lihaskivut, vaivaisenluun kivut.
Muuta huomioitavaa hoidoista:
- Aallonpituuksia ja ohjelmia yhdistetään yksilöllisen hoidon suunnittelussa.
- Voidaan hoitaa useita asioita yhdellä hoitokerralla esim. pigmentti, verisuonet ja ikääntyminen.
- Hoitoon tullaan veloituksettoman konsultaation kautta (laserhoitaja).
- Ihomuutosten poisto vaatii ihotautilääkärin vastaanottoajan.

Tässä iho ensimmäisen K-laserhoidon jälkeen, muutos on merkittävä ensimmäiseen kuvaan katsottuna ja kun kuvien oton välissä on vain pari päivää.

Iho oli vielä punakka ja näppyjä oli jonkin verran, mutta tilanne oli jo tuntuvasti parempi.

Tässä tosiaan iho toisen K-laserhoidon jälkeen.
K-laser hinnaston löydät täältä ja jos otat kolmen kerran hoidon, saat 15% alennuksen.
Lisäksi kannattaa selvittää oma terveysvakuutus, sillä monissa hoidoissa on mahdollista saada sairaudenhoitona takaisin korvausta hinnasta.

Tässä iho tänään yhteensä kolmen K-laserhoidon jälkeen.
Tuntuu jopa hämmentävältä mennä aamuisin peilin eteen odottaen minkälainen räjähdys siellä odottaa ja kun märkäpäitä ja voimakasta punoitusta ei enää olekaan vaan iho on rauhoittunut.
Lisätueksi iholle määrättiin Soolontra -voide, jota voin laittaa iltaisin iholle, jos vähääkään alkaa näyttämään, että ihoon alkaa tupsahtelemaan märkäpäitä. Jatkossa ruusufinniä on helppo hoitaa voiteella, nyt kun pahin tulehdus on taltutettu.
Mitä myös opin, Spf -aurinkosuoja 50 ympäri vuoden ja joka aamu kasvoille, aurinko on pahinta myrkkyä ruusufinnille. Muita on hormonaaliset muutokset, ehkäisyn vaihto, mausteiset ruoat, kahvi, kuuma ilma, sauna jne. Mutta tällä hetkellä voin aivan hyvin nauttia kahvia ja syödä mausteista ruokaa ja olla ulkoilmassa, sillä tilanne on taltutettu, kiitos IhoPro:n ja K-laserin.
Tippa tulee ihan silmään kiitoksesta, että saan varsin ikävän näköiseen ja tuntuiseen ruusufinniin apua. Lisäksi hoitohenkilökunta oli fantastista Helenan lisäksi.
Miten siellä, kärsitkö ruusufinnistä tai muista ihoon liittyvistä ongelmista ja miten olet niitä hoidattanut?





Hei, kylläpä täällä on yksi ruusufinniläinen. Pahin oli minulla nuoruusiässä, mutta kärsin tästä punaisuudesta paljon. Minulle ei nouse märkäpaiseita niinkuin siskolleni, mutta muuta….Niinkuin mainitsit aurinko, sauna,alkoholi, mausteet, olen aina punainen… kaiken maailman voiteet, saippuat ym kokeiltu. Tämä onkin kokeilemisen arvoinen asia. Kiitos vinkistä.
Olisi kiva kirjoitella sinulle ihan henk koht, mitä kävin kevään aikana läpi.
Niin ja Onnea uuteen kotiin, näyttää kauniille ja ihan Sinulle 🙂
Hyvää viikonloppua!
Voi että, ruusufinni on niin ikävä vaiva ja kun ei katoa koskaan ja siihen täällä vielä couperosaa eli punakkuutta. Siihen saatiin muuten myös apua, sulkemalla verisuonia. Ihan paras laite tuo K-laser.
Saa kirjoittaa ja sähköposti on [email protected] <3
Hehe totta, nyt on väriä paljon meidän kodissa, ehkä syksyllä sitten tyynyt vaihtuu ja jouluna tietty joulua. Kiitos paljon Arja ja ihanaa kesää. <3
Wow, aikamoinen ihmehoito! Hienoa, että pahin saatiin taltutettua ja nyt sinulla on siihen myös kosmetiikkaa.
Minä kärsin aikoinaan aknesta. Oli kyllä tosiaan ikävä juttu ja iho oli aivan punainen. Onneksi pääsin siitä lopulta eroon, huh.
Mukavaa kesän jatkoa!
Tämä K-laser on kyllä sellainen ihmelaite, että oksat pois. Ihana kuitenkin tietää, jos ongelma oikein leimahtaa, niin nopeaa apua on saatavilla.
Onneksi olet päässyt aknesta eroon, viheliäistä ja etenkin kun yleensä olet herkässä nuoressa iässä ja olo on epävarma.
Ihanaa oli kuulla susta ja aurinkoisia kesäpäiviä Vivi Vinna. <3
Hei vaan,
ruusufinnidiagnoosi tuli alkuvuodesta. Saitko siis noin hyviä tuloksia pelkällä laserhoidolla? Näpytkin hävisivät ja iho muutenkin rauhoittui? Vaikuttaako laserhoito myös ihon tulehdukseen? Mitä kosmetiikkaa käytät (kasvovoiteet, putsarit ym.) Monta kysymystä, kun pää on aika pyörällä tämän taudin hoidosta. Monenlaista voidetta ja muuta kokeiltu, mikään ei ole vielä varsinaisesti auttanut, on vaan vähiten huonoja vaihtoehtoja.
Hei Mia, kyllä sain ja itse asiassa 2x laserhoito taittoi koko ongelman. Nyt jos tulee muutama näppy, kuten Espanjassa ollessa, olen pärjännyt samaisen ihotautilääkärin määräämällä Soolontra -voiteella.
K-laserilla saatiin tulehdus talttumaan ja ei ole enää päässyt pahaksi. Jos käyt vaikka Instagram-tilini puolella @Koivusalo kurkkaamassa ihoa. Olen sinne myös laittanut kohokohtiin koko taistelun ruusufinnin kanssa.
Yllätyin, kun sain juuri kuulla, että ruusufinni voi johtua retinoli puutteesta, kun monet taas sanoneet ettei Retinoli sovi.
Viime aikoina käyttänyt isclinical, esse, Laponieta myös suositellaan. Millään näillä en kuitenkaan saanut itse tulehdusta pois eli siihen ensin K-laser ja nyt pärjännyt jo vuoden näillä. Kun käytin tuossa Essen tuotteita, iho oli huippuhyvässä kunnossa eli selvästi toimivat upeasti ruusufinnin kanssa.
Putsarit jotka sopineet, Djusie, Isclinical, La Roche Posayn puhdistusmaito ja Acolla on loistava Face Cleaning Gel, joka kestää pitkään, poistaa tehokkaasti.Sininen läpinäkyvä purkki.
Nyt kun ihon sain hyvään kuntoon, enää ei joka meikkauksen jälkeen iho seuraavana päivänä kuki vaan voi hyvin.
Suun kautta otettavia antibiootteja en ikinä ottanut, kuulosti hurjalta kuurilta.
Hurjasti Tsemppiä, ruusufinni on todella ikävä ja yllättävä. En voi muuta kuin suuresti suositella K-laserhoitoa ja tueksi Soolontra.